x0Suchy system ogrzewania podłogowego jest zwykle wykorzystywany do specjalnych zastosowań, w których tradycyjne mokre systemy nie mogą być użyte. Dotyczy to na przykład starych remontowanych budynków lub nowych budowanych w technologii lekkiej z drewnianym stropem na legarach. Stropy drewniane charakteryzują się przenoszeniem niewielkich obciążeń użytkowych, co wyklucza zastosowanie ciężkich wylewek betonowych, których waga sięga nawet 130 kg/m2 (podłoga o powierzchni 20 m2, waży 2,6 tony)!

System suchej zabudowy jest lekki i wytrzymały. W połączeniu z płytami suchego jastrychu waży zaledwie 40 kg/m2, ponadto charakteryzuje się niewielką grubością i doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie ograniczona jest docelowa wysokość podłogi. Łączna grubość systemu wynosi zaledwie 50 mm, przy czym składa się na nią grubość płyt styropianowych (25 mm) oraz płyt suchego jastrychu (2x 12,5 mm). Kolejną zaletą opisywanego systemu jest jego natychmiastowa gotowość do pracy tuż po skończeniu montażu i wykonaniu niezbędnej próby ciśnieniowej. Jest to znaczne udogodnienie w porównaniu z systemem mokrym, w którym wylewka wymaga min. 3 tygodniowego okresu naturalnego wiązania oraz kolejno ,min. 8 dni wygrzewania. W tym czasie nie można układać i wykańczać podłóg, gdyż grozi to pęknięciem podłogi w czasie późniejszej eksploatacji.

System szybkiego montażu do suchej zabudowy zgodnie z PN-EN 1264, składa się z wymienionych poniżej elementów:

plyta systemowa

  • Profilowanej płyty systemowej ze styropianu, w której nacięte są kanały do układania rur. Odległość pomiędzy kanalikami wynosi (w zależności o producenta) 75-150 mm. Zapewniają one pewne mocowanie rury oraz lepsze przewodzenie ciepła.

 

  • Profili w kształcie litery omega do mocowania rur grzejnych.Ocynkowany profil stalowy w kształcie litery omega do lepszego przewodzenia ciepła, o długości 1000 mm i nacięciami co 125 mm, które ułatwiają przełamywanie i tym samym dopasowanie do żądanej długości lameli grzewczych.

omega

  • Rur trójwarstwowych typu PERT/Al/PERT opisanych w linku.

rury

  • Płyt uzupełniających nie profilowanych ze styropianu.
    Są stosowane do instalacji rur grzejnych w miejscu podejścia do rozdzielacza ogrzewania podłogowego oraz jako uzupełnienie miejsc stałej zabudowy bez rur grzejnych. W miejscu podejścia do rozdzielacza kanaliki można wyprofilować za pomocą specjalnego noża, który jest dostępny jako jedno z akcesoriów i narzędzi.

system-suchy-Purmo-ogrzewanie-podlogowe-2(1)

  • Taśm brzegowych z nacięciem lub z nacięciem i foliowym fartuchem.taśma
  • Folia PE.

folia PE

  • Płyty suchego jastrychu stanowiące warstwę wierzchnią systemu ogrzewania.

knauf brio

Standardowo w skład instalacji ogrzewania podłogowego wchodzą również rozdzielacze oraz szafki instalacyjne.

Montaż systemu przedstawiono w linku:

Od razu po sprawdzeniu układu można przystąpić do montażu ostatecznej warstwy podłogi.